web statisticsweb statistics Çorum | Osmancık | Kamil Köyü

   
 
Dernek Haberler

Sayaç
Bugün : 143
Dün : 572
Toplam : 951396

Faydalı Linkler
Osmancık Milli Eğitim
Osmancık Kültür Turizm
Osmancık Gündem
Osmancık Gazetesi
Osmancık Haber
Osmancık Havadis
Osmancık Net Haber
Osmancık Hastanesi
Osmancık Yayla Haber
Osmancık Belediyesi
Osmancık Kaymakamlığı
Çorum Belediyesi
Çorum İl Özel İdaresi
Çorum Valiliği

 

 

 

 

 

 

 


 

Kamil Köyü web sitemiz; Tüm köy halkı adına onların düşüncelerini, yaşantısı ve hayatını gelecek nesillere aktarma düşüncesi ile hazırlanmıştır.

Haberler - Regaib Kandili
Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun

07.03.2019

     Regaib kelimesi Arapça kökenli olup, arzulanan ve talep edilen anlamlarını içermektedir. Regaip Kandili, Recep ayının ilk Cuma gecesi olarak kabul edilir. Regaip isminin bu geceye verilmesi melekler aracılığı ile olmuştur. Bu gecenin Cuma günü olması fazilet ve önemini daha da artırmaktadır. Gecenin en önemli özellikleri; Allah´ın sonsuz rahmetinden yararlanılması, dua ve isteklerin kabul olması, gecenin müminler tarafından ibadetle geçirilmesidir.

      Regaip gecesinde müminler gün boyu oruç tutarak huzur ve inanç dolu hale gelirler. Kişiler kaza ve nafile namazları kılarak Allah´a şükrederek mağfiret dilerler. Kuran´ı Kerim okunarak gecenin anlam ve önemi kavranmaya ve en iyi şekilde geçirilmeye çalışılır.

      Regâib Kandili af gecesi olarak kabul edilir. Bu gecede günahlardan arınmak ve tövbe etmek gerekir. Allah kullarına gecenin önemini anlatan birçok ayet ve hadis bildirmiştir. Peygamber Efendimiz de bu gecenin önemini anlatmak üzere; Allah´ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur” hadisini bildirmiştir. Bununla birlikte, Ebu Yala, İbn-i Asâkir, İbn-i Abbas, Buhârî, Ahmed b. Hanbel, Ebû Muhammed gibi pek çok hadisi şerife ulaşmak mümkündür.

     Müminlerin bu önemli geceyi faydalı bir şekilde geçirebilmesi uygulaması gereken davranışlardan bazıları şunlardır; Kuran´ı Kerim okumak af dilenmesinde ve sevap kazanılmasında en etkili yoldur. Regaip gecesi namazı kılmakta bu günde yapılması gereken en önemli ibadetlerden bir tanesidir. Bu namaz 12 rekât olarak kılınmaktadır. Regaip Kandili aileleri ve dostların bağlarını güçlendirmesini, kişilerin geceye ilişkin konuları zikretmesini de sağlamaktadır. Ayrıca bu gecede büyüklerin ziyaret edilmesi, küs veya dargın olan kişilerin barıştırılması da büyük sevap kazanılmasını sağlamaktadır.

     Regaip Kandili, kurtuluş gecesidir. Allah bu gecede kullarının dualarını kabul eder ve günahlarını affeder. Bolluk ve lütfun en çok görüldüğü bu gece İslam âleminin en önemli günleri arasında gösterilmektedir. Üç aylar olarak tabir edilen mübarek ayların  başlangıcı olarak da kabul edilen Regâib Kandili, kötülüklerden ve olumsuzluklardan kurtulma gecesidir.
paylaş

 

 

 


Anket
Kamil Köyü Web Sitemizin Tasarımını Değiştirelimmi?
Evet
Bu Şekil Çok Güzel
Oylar : 117

 

 

 
_____   SPONSOR FİRMALAR   _____
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
  
 
  

Kamil Köyü web sitemiz; Tüm köy halkı adına onların düşüncelerini, yaşantısı ve hayatını gelecek nesillere aktarma düşüncesi ile hazırlanmıştır.

Copyright 2007 - 2019

                                                                                                                                                                                                                                                                                               Design Dilernet